Neochabujme v modlitbe, ani on-line

Autor: Katarína Gajdošová | 8.2.2007 o 15:53 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  3527x

„Vytrvajte v modlitbe.“ Tak nám to bolo povedané, tak sme boli vyzvaní. Jednou z možností vytrvalosti...

...je aj Liturgia hodín na posvätenie času, známa ako breviár, ktorá už v súčasnosti nie je len záležitosťou kňazov či rehoľníkov. S touto modlitbou sa dnes čoraz častejšie stretávame u nezasvätených veriacich, v manželstvách, spoločenstvách. Im povinnosť vykonávania tejto modlitby nevyplýva zo žiadnych cirkevných predpisov, ako je to v prípade spomínaných kňazov a rehoľníkov/rehoľníčok. Mnohí sa utiekajú k modlitbe, ktorá úzko súvisí s celým priebehom dňa, pre jej spätosť s Cirkvou v presne stanovených hodinách dňa.

Skoro ráno, mohli by sme povedať ešte pred svitaním zornice – približne okolo druhej hodiny vstávajú členovia istých reholí, aby o tomto čase velebili Pána slovami Posvätného čítania (iní konajú túto modlitbu v stanovených hodinách počas dňa). O šiestej hodine sa Cirkev spája slovami modlitby ranných chvál, o 9:00, 12:00 či 15:00 zas Modlitbou cez deň. O 17:00 slávi spoločenstvo veriacich na celom svete modlitbu vešpier a pred spaním, zväčša individuálne, pristupujú veriaci k modlitbe kompletória. Asi takto je v stručnosti štruktúrovaná Liturgia hodín na posvätenie času.

Breviár má dva knižné varianty. Laický – ten neobsahuje Posvätné čítania na každý deň, je jednozväzkový. Kňazský, ktorý má štyri zväzky rozdelené podľa liturgických období s príslušnými Posvätnými čítaniami na jednotlivé dni. Ak má laický kresťan záujem o knižnú verziu kňazského breviára, chodí v súčasnosti od dverí jedného kresťanského kníhkupectva k druhému a všade dostáva rovnakú odpoveď. Negatívnu. Jedine u karmelitánov na Medenej ulici v Bratislave ho potešia, ale len českou verziou všetkých štyroch zväzkov hľadaného súboru.

Ak by sa vám aj podarilo spomínanú publikáciu nájsť, pripravte sa na mastnú sumu, keďže všetky štyri zväzky breviára vám odľahčia peňaženku o čosi viac ako 4000,- Sk.

Z finančných, no najmä ľudských dôvodov prišiel s ponukou neustálej modlitby Liturgie hodín na posvätenie času správca internetovej stránky www.breviar.sk. Práca na nej trvala niekoľko rokov, bolo do nej zapojených niekoľko desiatok dobrovoľníkov, ktorí texty z tlačenej verzie kňazského breviára prepisovali do elektronickej podoby, skenovali ich, aby sa veriaci mohli dostať k presným a plným verziám nielen ranných chvál a vešpier, ale aj Posvätného čítania počas roka, v dňoch všetkých sviatkov a slávností. Dnes je používateľom k dispozícii väčšina textov Liturgie hodín na posvätenie času, ktoré sa automaticky generujú na každý deň zo všetkých textov, ktoré majú používatelia k dispozícii. Konferencia biskupov Slovenska i Spolok svätého Vojtecha aktivitu dobrovoľníkov on-line verzie breviára schválili a podporili. V súčasnej dobe technického pokroku je správne, aby aj taká modlitba, ako je Liturgia hodín na posvätenie času, mala svoje zastúpenie v elektronickej verzii prístupnej veriacim kedykoľvek a odkiaľkoľvek z internetovej stránky. Výhodou elektronickej verzie breviára a ústretovosťou jej správcu je možnosť stiahnutia programu na generovanie jednotlivých modlitieb v roku priamo do počítača veriacich, čo umožňuje modlitbu aj vtedy, keď nie je možné pripojenie do Internetu.

Ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k veľkému a užitočnému dielu, dielu modlitby. Aj vašou zásluhou sa môže častejšie a bez prekážok pridať náš hlas k spevu anjelov a ostatných členov putujúcej Cirkvi pri odriekaní Pánovým ušiam lahodiacej modlitby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?