SME zabodovalo

Autor: Katarína Gajdošová | 19.1.2007 o 15:28 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  2454x

SME sa zase raz pochlapilo.

    SME sa zase raz pochlapilo. V tom najlepšom zmysle slova. Niektorí pochopili, že knihy sú bohatstvom národa, kultúrou na nezaplatenie... a najmä, že toto bohatstvo treba odovzdávať mladým. Nie však len im, mnohokrát po knihách siahnu aj tí starší. Knihy, ich hodnota sa nemeria množstvom prečítaných exemplárov, ale najmä skutočnosťou, či sa k nim ľudia radi vracajú.  

    V čase nástupu počítačových technológií, ich neoddeliteľného vplyvu na náš každodenný život sa vo svete môžu pochváliť niekoľkými desiatkami elektronických knižníc rôznych druhov a zameraní. Na internetových portáloch svetových knižníc nájdete knihy od výmyslu sveta: odborné, bestsellery, literárne dedičstvo národov, fantastiku... Stačí si len správne vybrať, kliknúť a čítate. Veď práve preto elektronické knižnice vznikajú. Aby mal čitateľ prístup k svojej knihe kedykoľvek 24 hodín denne z akéhokoľvek miesta, ak má pripojenie k Internetu. Vznik elektronických knižníc, on-line katalógov a listovania v nich, text priamo pred sebou, odmyslenie si nekonečného zháňania potrebnej literatúry po „zapadnutých“ knižniciach niekde na dedine (keďže v mestách sú všetky žiadané tituly ihneď vypožičané) ocenili najmä študenti. Tí si dnes môžu z pohodlia svojich izieb vyhľadať knihu podľa svojho želania, záujmu či potreby, otvoriť si ju a pustiť sa s chuťou do čítania, ktoré nič (ak neuvažujeme o chybnom pripojení do Internetu) nevyruší.

    Na Slovensku nebola situácia elektronických knižníc taká ružová ako inde vo svete. Mnohým chýbali on-line katalógy, ešte viac samotné diela. Najmä tie, ktoré sa v knižniciach rýchlo rozchytali. Študenti boli zúfalí. A keď sa poohliadli po Internete, iné elektronické knižnice ich len o to viac rozčuľovali. Na Slovensku sa nič, čo človek práve potreboval, v elektronickej podobe nedalo dostať.

    Minulý rok však prišiel denník SME s iniciatívou, v rámci ktorej sa v spolupráci s Ústavom slovenskej literatúry SAV, Slovenskou národnou knižnicou, Univerzitnou knižnicou v Bratislave a Digitálnou knižnicou pre nevidiacich Digibooks rozbehla na Slovensku digitalizácia slovenských klasikov. Celý projekt je koordinovaný denníkom SME, ktorý pri výbere diel spolupracuje so spomínaným Ústavom slovenskej literatúry SAV. Diela sú prevádzané do digitálnej podoby v spolupráci s dobrovoľníkmi, ktorí ich skenujú a rozpoznávajú.

    Voľba slovenských klasikov a uvedenie ich diel do digitálnej podoby bola naozaj dobrá. Bolo potrebné, aby niekto začal s čímsi, čo tu už dávno malo byť. Kvitujem, že SME sa rozhodlo pustiť sa do takého veľkého projektu, ako je Zlatý fond denníka SME. Rovnako oceňujem, že SME oslovilo svojou prácou aj dobrovoľníkov, ktorí majú záujem pomôcť a doma svoje obľúbenejšie či menej obľúbené diela skenujú. Tie potom odovzdajú prostredníctvom spolupráce denníku SME a časom sú zaradené na internetovú stránku, odkiaľ si ich čitateľ môže prezerať.

    Zlatý fond denníka SME čaká ešte veľká budúcnosť. Hoci sa už ozývajú prvé pozitívne hlasy, časom ich bude omnoho viac. Keď ľudia začnú digitálnu knižnicu slovenských klasikov využívať naplno, keď s ňou budú zžití a budú si vedomí skutočnosti, že po akomkoľvek diele budú môcť kedykoľvek siahnuť. Verím, že sa produkcia digitalizovaných kníh jednotlivých našich velikánov časom rozrastie, že budeme mať možnosť vyberať si z katalógu Zlatého fondu denníka SME aj tie diela, na ktoré sme počas štúdia nemali čas, ktoré sme vari ani nepoznali, či nemali sme príležitosť dostať sa k nim. Veď už dnes je nám k dispozícii okolo 130 elektronických verzií jednotlivých knižných publikácií.

    Vyslovujem denníku SME i všetkým jeho partnerom, najmä konkrétnym ľuďom, ktorí trávia hodiny za skenermi i počítačmi, prípadne sa podieľajú inou veľkou časťou na digitalizácii veľké poďakovanie nielen za seba, ale za všetkých, ktorým sa aj takýmto spôsobom uľahčí prístup k slovenskej literatúre a bude aj ich zásluhou na Slovensku čítanejšia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?